GS neće koalirati sa SDA

Kako piše Oslobođenje, deset mandata u sarajevskom Centru osvojila je SDA, stranke ljevice uspjele su osigurati 16 vijećnika, a za većinu će se pitati i Stranka penzionera.

Prošlo je deset dana od održavanja lokalnih izbora u našoj zemlji, a najaktuelnija priča sada se vodi o tome ko će s kim koalirati i napraviti većinu u općinskim vijećima. Prema svemu sudeći, u nekim sarajevskim općinama bit će turbulentno.

Volja naroda

Kada je u pitanju Općina Centar, prema još nepotpunim podacima Centralne izborne komisije BiH, najviše mandata u ovom općinskom vijeću osvojila je SDA i to deset. Iza nje je Naša stranka sa šest, Demokratska fronta sa pet, SDP sa četiri, dok će SBB imati tri mandata, Stranka penzionera/umirovljenika BiH dva i Građanski savez jedan mandat.
Prema računici, SDA i SBB sa ovim brojem vijećnika (13) neće moći formirati većinu i za to će im trebati podrška još tri vijećnika. S druge strane, ne bi čudilo da stranke ljevice formiraju većinu, jer su već ranije poručile da koaliranja sa desnicom neće biti, već da će formirati zajednički blok u sarajevskim općinama. U samom Centru osigurale su čak 16 mandata u Vijeću. Ipak, u Općinskom odboru SDA Centar uvjereni su da će SDA imati većinu i da će predvoditi Općinsko vijeće.

– Ono što je sigurno jeste da je SDA sa SBB-om u većini, odnosno da će biti partneri i to smo dogovorili još prije izbora. Ostale stranke, koje žele prihvatiti i podržati 118 projekata izabranog načelnika Nedžada Ajnadžića, svakako su dobrodošle. Bez obzira na stranačku pripadnost, mi računamo da će ljudi prepoznati ove projekte i da će ipak pristupiti većini, smatra Jasmin Terović, predsjednik Općinskog odbora SDA Centar.
On je izrazio nadu da će biti ispoštovana volja naroda koji se izjasnio da SDA vodi Općinu Centar u naredne četiri godine.

– Narod je rekao svoje. On je htio da SDA bude prva i da predvodi ovu općinu i vjerujem da će to tako biti i kada je u pitanju Općinsko vijeće, dodao je Terović.

U Stranci penzionera/umirovljenika BiH još nemaju nikakve planove, jer čekaju zvanične rezultate Centralne izborne komisije BiH.

– Još je prerano govoriti o koalicijama. Želimo da sačekamo rezultate Centralne izborne komisije i da se konstituiše Općinsko vijeće. Prvo trebamo vidjeti ko su ljudi koji sjede u Vijeću, a onda sjesti za sto i razgovarati. Ono što posebno želim istaći jeste da Stranka penzionera/umirovljenika BiH neće biti kočničar pozitivnih promjena i napretka u općini Centar. Uvijek ćemo podržati prave projekte i biti na strani onih koji zagovaraju pozitivne stvari i ideje, kazala nam je Sonja Akšamija, predsjednica Stranke penzionera/umirovljenika BiH.

Dogovor lidera

Iz Građanskog saveza su naveli da će se u svim općinama pridržavati dogovora lidera stranaka ljevice i da neće ulaziti ni u kakve koalicije sa SDA.

– Prije svega, želim istaći zadovoljstvo rezultatima Građanskog saveza na lokalnim izborima, što smatramo i obavezom da kroz konkretne inicijative i prijedloge projekata doprinesemo razvoju naše lokalne zajednice. Što se tiče sastava i funkcionisanja općinskih vijeća, Građanski savez će se u svim općinama pridržavati dogovora lidera sve četiri stranke i nećemo ulaziti ni u kakve koalicije sa SDA. Smatramo da, ipak, u Kantonu Sarajevo odgovornost za dalje korake treba preuzeti Naša stranka, kao opoziciona stranka sa najvećim brojem osvojenih mandata, rekla nam je Elma Karišik, koordinatorica za odnose s javnošću u Građanskom savezu.

Direktan link na članak.