GS Mostar: Neprihvatljivo održavanje lokalnih izbora zajedno sa općim izborima

Dana 12.03.2018. godine održan je sastanak Gradskog odbora Građanskog Saveza Mostar na kom je prisustvovala i povjerenica za HNK Hata Bebanić. Tom prilikom jednoglasno je odlučeno da će članovi GS Mostar tražiti od vladajućih struktura da se lokalni izbori održe u različitom terminu od općih izbora, i to po mogućnosti prije općih izbora. Smatramo da je i održavanje nakon općih izbora također prihvatljiva opcija, ali nije prihvatljivo da se izbori održavaju zajedno jer smatramo da je to narušavanje osnova demokratije i građanskih prava na izbore.

Kantonalna povjerenica Hata Bebanić je istakla na večerašnjem sastanku da je građanima Mostara dosta uvreda i ponižavanja te pozvala stranke koje pregovaraju o Mostaru da nađu načina da se izbori za Mostar ne održe zajedno sa općim izborima u oktobru. Samo održavanje zajedničkih izbora stvorilo bi haos među građanima Mostara. Podsjećamo CIK i vladajuće strukture, u vezi izbora delegata u Dom naroda iz HNK, da u našem kantonu ima i Bošnjaka i ostalih. U slučaju da ne dođe do dogovora o Mostaru i o izboru delegata u Dom naroda, tražimo od Visokog predstavnika da nametne ove dvije odluke.