Građanski savez Bihać: Ne možemo dozvoliti da se ignoriše problem iseljavanja mladih iz našeg grada

Danas 26.08.2016. godine održana je još jedna press konferencija Građanskog saveza Bihać na otvorenom. Tema press konferencije koja je održana ispred devastiranog objekta Kulturnog centra bila je problem iseljavanja mladih iz Bihaća i BiH.

– Gradska i viši nivoi vlasti ignorišu problem iseljavanja mladih, ne poklanjaju mu nikakvu pažnju, nemaju evidencije o tome, niti poduzimaju bilo kakve mjere kako bi se taj problem ublažio, rekao je kandidat Građanskog saveza za Gradsko vijeće grada Bihaća Edin Moranjkić u uvodnom obraćanju.

Iz Građanskog saveza Bihać smatraju da je sada pravo vrijeme da se počne pričati na ovu temu jer se bliže Lokalni izbori.

– Veliki broj naših prijatelja napustio je Bihać, prema nekim istraživanjima preko 60 posto mladih razmišlja o odlasku iz grada i zemlje – razočarani radom vlasti, korupcijom, lošim obrazovnim sistemom i nemogućnošću zaposlenja. Nema strategije za mlade, gdje je ima ona se ne sprovodi, rekao je Moranjkić.

Na tu temu prisutnim novinarima se obratio nosilac liste Građanskog saveza za Gradsko vijeće grada Bihaća Armin Amidžić.

– Godinama je politika bila rezervisana samo za starije. No, nakon kritika javnosti da mladi ljudi ne dobijaju dovoljno prostora, našu političku scenu preplavila je bujica novih mladih lica. No pitanje je da li je to samo po sebi dovoljno? Sudeći po dosadašnjim rezultatima i ne baš. Zbog nepostojećeg radnog iskustva mimo političkih funkcija te zbog slijepe poslušnosti i odanosti političkim partijama, mladi ljudi u vodećim strankama do sada nisu napravili nikakve rezultate za svoje sugrađane te dobne skupine. Oni nemaju snage ni želje da omoguće mladima da svoju kreativnost  i energiju usmjere u razvoj svoje lokalne zajednice, da nam omoguće podršku i osnovne tehničke uvjete kako bi razvijali svoju kreativnosti i nadograđivali znanja, rekao je Amidžić.

Posebno je istakao činjenicu da u vremenu kada se krčmi gradska imovina niko nije našao za shodno da obezbjedi prostor čak ni za poduzetničke inkubatore ili razvijanje start-up biznisa, odnosno za realizaciju projekata od kojih bi i mladi i grad imali koristi.

– Mi nismo političari kakve poznajete, mi smo mladi ljudi koji su pristali na politički angažman jer smo primorani da svoj grad istrgnemo iz ralja uskostranačkih klanova. Ovim putem pozivamo sve mlade ljude časnih namjera da nam se pridruže u zajedničkoj borbi za naša prava i za bolje sutra. Mladi definitivno nisu odgovorni za stanje u kojem se naše društvo nalazi i zbog toga smatramo da je dužnost i starijih generacija da nas podrže i da nam u toj borbi maksimalno pomognu, dodao je Amidžić.

Na kraju su pozvali vladajuće strukture i institucije da obrate maksimalnu pažnju na  problem iseljavanja mladih, da prikupe podatke i obavijeste javnost o tome koliki je tačan broj mladih ljudi koji su napustili Bihać.