Čolpa: Procesuirati autora rasističkog teksta

Zastupnik u Federalnom parlamentu Nihad Čolpa i predsjednik Građanskog saveza rekao je da podržava nezavisnost medija i slobodu govora, ali je ocijenio da medijska zajednica također sama mora ustati i osuditi ratnohuškačke izjave u bh. medijima, koje dovode do povećanja tenzija u Bosni i Hercegovini. Čolpa je podsjetio na izjavu izvjesnog korisnika društvenih mreža Tomislava Zelenike, koji je za Bošnjake, muslimane rekao: „Muslimani, Bošnjaci, su vaša najveća i najopasnija prijetnja. Oni su ti koji žive za to da vas ne bude. Ni vas ni Srba niti bilo koga drugoga u ovoj zemlji osim njih samih. Oni su nasljedno predodređeni da izdaju, prevare i zabiju nož u leđa. Isto su napravili i prije 500 godina, i prije 150 i prije 70 i prije 30.”, te nastavio nazivati Bošnjake pogrdnim imenima. Društvena mreža Facebook uklonila je poduži komentar Zelenike, ali je on kasnije objavljen na portalu Dnevnik.ba koji je veoma blizak Draganu Čoviću i HDZ. U stavovima Zelenike, rekao je Čolpa, itekako ima i elementa krivičnog djela po članku 163. Krivičnog zakona FBiH, koji predviđa i do pet godina zatvora za javno izazivanje rasne ili vjerske mržnje, razdor ili netrpeljivost među konstitutivnim narodima i ostalim koji žive u Federaciji, te je neophodno da u skladu sa navedenim propisima nadležni organi u što kraćem roku procesuiraju počinioca.